23:52:57   |   25 июня 2017   |   EN | RU | UA

webcam
Городские программы
Регуляторная политика
Публичные закупки
Международное сотрудничество
Карта Одессы
Виртуальная Одесса
Кино об Одессе
Фотоальбом города
Городская символика
Театры Одессы
Музеи Одессы
Памятники Одессы
Парки Одессы
Одесский зоопарк
Гостиницы Одессы
Одесса туристическая
О городе
В помощь предпринимателям
Правовая консультация
Одесса в цифрах
Предприятия Одессы
Городской транспорт, схема
движения
Аварийные и справочные службы
Искать
Подписаться на новости
Конкурс по назначению управляющих домами
Далее С 1 января - новая нормативная денежная оценка земель
Далее Одесгорэлектротранс
приглашение к кредитованию

Далее Правила пропускного
режима в здание
Одесского горсовета

Далее ОБЪЯВЛЕНИЯ
о намерении
изменения тарифов

Далее ВАКАНСИИ
Далее "УКРПОЧТА"
оплата платежей

Далее Предприятие инвалидов
Услуги по пошиву

Далее "Одесская городская типография"
полиграфические услуги

Далее Предприятие УТОС
предлагает продукцию

Далее



/ Главная / Новости / В Одессе на обсуждение вынесен проект решения горсовета по вопросам налогообложения


Размещено: 13.05.2011 17:28:50

В Одессе на обсуждение вынесен проект решения горсовета по вопросам налогообложения

Сообщение департамента финансов о вынесении на обсуждение проекта решения горсовета об установлении налога на недвижимое имущество, отличное от земельного участка

Проект решения Одесского городского совета "Об установлении налога на недвижимое имущество, отличное от земельного участка" подготовлен рабочей группой по установлению местных налогов и сборов, созданной распоряжением городского головы от 23.02.2011г. №107-01р.

Проект решения подготовлен в соответствии с п. 2 Плана деятельности Одесского городского совета по подготовке проектов регуляторных актов на 2011 год (решение Одесского горсовета от 28.12.2010 года № 23-VІ) и разработан соответственно Налоговому кодексу Украины.

Целью принятия регуляторного акта является установление в г. Одессе налога на недвижимое имущество, отличное от земельного участка соответственно определенному Налоговым Кодексом перечню и в пределах определенных им граничных размеров ставок и получения в бюджет города соответствующих поступлений.
Действие указанного регуляторного акта распространяется на физических и юридических лиц, в том числе нерезидентов.


Замечания и предложения к проекту решения принимаются в течение одного месяца с момента обнародования:

в департаменте финансов Одесского городского совета
65026, г. Одесса, ул. Жуковского, 13
е-maіl: ufogs@stream.com.ua  
т. 722-03-69

а также в юридическом департаменте Одесского городского совета
65004, г. Одесса, Думская площадь, 1,
e-maіl: reguljatornost@ukr.net


-----------------------

Справка
к проекту решения Одесского городского совета
«Об установлении налога на недвижимое имущество, отличное от земельного участка»
Ст. 10 Налогового кодекса Украины от 02.12.2010 г. №2755-VI определено, что с 1 января 2011 года к местным налогам относится налог на недвижимое имущество, отличное от земельного участка, ставки которого устанавливаются решением местных советов.
Согласно ст. 10.3 Налогового кодекса Украины налог на недвижимое имущество, отличное от земельного участка относится к обязательным местным налогам и сборам.
Согласно ст. 265 Налогового кодекса Украины плательщиками налога на недвижимое имущество, отличное от земельного участка являются:
- физические лица;
- юридические лица, в том числе нерезиденты, которые являются собственниками объектов жилой недвижимости.
В случае, когда жильем частично владеет несколько человек, то каждый владелец платит налог за ту часть, которая ему принадлежит. Если жилье не поделено, то налог платит один из владельцев по договоренности.
Согласно ст. 265.2. Объектом налогообложения является жилая недвижимость.
Согласно ст. 265.2.2. От уплаты налога освобождаются:
- объекты жилой недвижимости, находящиеся в собственности государства или территориальных громад (их совместной собственностью);
- объекты жилой недвижимости, находящиеся в зонах отчуждения и безусловного (обязательного) отселения, определенные законом;
- детские дома семейного типа;
- садовые дома и дачи, но не больше одного такого объекта на одного плательщика налога;
- объекты жилой недвижимости, принадлежащие многодетным семьям и приемным семьям, в которых воспитывается трое и больше детей, но не больше одного такого объекта на семью;
- общежития.
Согласно ст. 265.3.1. базой налогообложения является жилая площадь объекта жилой недвижимости .
База налогообложения объекта жилой недвижимости принадлежащая физическим лицам, рассчитывается органами государственной налоговой службы на основании данных Государственного реестра прав на недвижимое имущество, который бесплатно предоставляется органами государственной регистрации прав на недвижимость.
База налогообложения объекта жилой недвижимости принадлежащая юридическим лицам, рассчитывается такими лицами самостоятельно, исходя из размеров жилой площади объекта налогообложения на основании документов, которые подтверждают права собственности на такой объект.
В случае наличия у плательщика налога нескольких объектов налогообложения, база налогообложения рассчитывается отдельно по каждому из таких объектов.
Льготы по уплате налога
База налогообложения объекта жилой недвижимости принадлежащая физическим лицам – налогоплательщикам уменьшается (для квартир – на 120 кв.метров, для жилого дома – на 250 кв. метров). Такое уменьшение предоставляется один раз за отчетный период и по одному из объектов недвижимости (в случае если физическое лицо является собственником нескольких объектов недвижимости),:
Согласно ст. 265.5. Ставка налога
Ставки устанавливаются за 1 кв.метр жилой площади объекта жилой недвижимости:
- Для квартир, жилая площадь которых не превышает 240 кв. метров, и жилых домов, жилая площадь которых не превышает 500 кв. метров ставки налога не могут превышать 1 процента размера минимальной заработной платы, установленной на 1 января отчетного (налогового) года;
- Для квартир, жилая площадь которых превышает 240 кв. метров, и жилых домов, жилая площадь которых превышает 500 кв. метров ставка составляет 2,7 процента размера минимальной заработной платы, установленной на 1 января отчетного (налогового) года.
Базовый налоговый (отчетный) период приравнивается календарному году.
Налог уплачивается:
- физическими лицами - в течение 60 дней со дня вручения налогового уведомления-решения;
- юридическими лицами - авансовыми платежами ежеквартально до 30 числа месяца, наступающего за отчетным кварталом, которые отображаются в годовой налоговой декларации.
Предлагается с 1 января 2012 года на территории города Одессы взимать налог на недвижимое имущество, отличное от земельного участка по ставкам:
- для квартир, жилая площадь которых не превышает или равна 240 кв. метров, и жилых домов, жилая площадь которых не превышает или равна 500 кв. метров ставка составляет 1 процент размера минимальной заработной платы, установленной на 1 января отчетного (налогового) года;
- для квартир, жилая площадь которых превышает 240 кв. метров, и жилых домов, жилая площадь которых превышает 500 кв. метров ставка составляет 2,7 процента размера минимальной заработной платы, установленной на 1 января отчетного (налогового) года.




ПРОЕКТ РІШЕННЯ
 
 
Про встановлення
податку на нерухоме майно,
відмінне від земельної ділянки
 
Відповідно до пункту 24 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 8, 10, 12, 265, пункту 5, розділу XIX Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», з метою поповнення доходної частини бюджету міста Одеси, Одеська міська рада
 
ВИРІШИЛА:
 
1. Встановити з 01.01.2012 року на території міста Одеса податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та затвердити Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (додається).
 
2. Доручити управлінню економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради провести заходи з відстеження результативності цього рішення.
 
3. Департаменту інформації та зв’язків з громадськістю Одеської міської ради оприлюднити дане рішення у засобах масової інформації.
 
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії Одеської міської ради з планування, бюджету та фінансів, з законності, правопорядку та реалізації державної регуляторної політики, з економічної, інвестиційної політики та торгівлі, з комунальної власності.
  
Міський голова                                                                                   О. Костусєв
 
   
 
Додаток
до рішення
Одеської міської ради
від ________
N   ________ 
 
 
 
Положення
про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
 
 
1.    Платники податку
Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової нерухомості.
У випадках, якщо:
а) об'єкт житлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;
б) об'єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;
в) якщо об'єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
 
2. Об’єкт оподаткування
Об’єктом оподаткування є об’єкт житлової нерухомості.
 
Не є об'єктом оподаткування:
а) об'єкти житлової нерухомості, які перебувають у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності);
б) об'єкти житлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, визначені законом;
в) будівлі дитячих будинків сімейного типу;
г) садовий або дачний будинок, але не більше одного такого об'єкта на одного платника податку;
ґ) об'єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним сім'ям та прийомним сім'ям, у яких виховується троє та більше дітей, але не більше одного такого об'єкта на сім'ю;
д) гуртожитки.
 
3. База оподаткування
Базою оподаткування є житлова площа об'єкта житлової нерухомості.
 
База оподаткування об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється органом державної податкової служби на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно.
 
База оподаткування об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи з житлової площі об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт.
 
У разі наявності у платника податку кількох об'єктів оподаткування база оподаткування обчислюється окремо за кожним з таких об'єктів.
 
4.Ставка податку
Ставки податку встановлюються за 1 кв. метр житлової площі об'єкта житлової нерухомості:
для квартир, житлова площа яких не перевищує, або дорівнює 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує, або дорівнює 500 кв. метрів, ставка податку становить 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року;
для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. метрів, ставка податку становить 2,7 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
 
5. Пільги зі сплати податку
База оподаткування об'єкта житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:
 
а) для квартири - на 120 кв. метрів;
 
б) для житлового будинку - на 250 кв. метрів.
 
Таке зменшення надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об'єкта житлової нерухомості, у якій фізична особа - платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або за вибором такого платника до будь-якого іншого об'єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності.
 
6. Податковий період
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
 
7. Порядок обчислення суми збору
7.1. Обчислення суми податку з об'єктів житлової нерухомості, які знаходяться у власності фізичних осіб, проводиться органом державної податкової служби за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості.
 
Податкове повідомлення-рішення про суму податку, що підлягає сплаті, та платіжні реквізити надсилаються органами державної податкової служби платникам за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості до 1 липня звітного року за формою, встановленою у порядку, визначеному Податковим кодексом України.
 
Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Орган державної податкової служби надсилає податкове повідомлення-рішення зазначеному власнику після отримання інформації про виникнення права власності на такий об'єкт.
 
Платники податку на підставі документів, що підтверджують їх право власності на об'єкт оподаткування та місце проживання (реєстрації), мають право звернутися до органів державної податкової служби для звірки даних щодо житлової площі житлової нерухомості, пільги зі сплати податку, ставки податку та нарахованої суми податку.
Орган державної податкової служби проводить перерахунок суми податку і надсилає податкове повідомлення-рішення зазначеному власнику відповідно до цього пункту.
 
Органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов'язані щоквартально, у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати органам державної податкової служби відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем розташування такого об'єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
 
7.2. Юридичні особи - платники податку самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього ж року подають органу державної податкової служби за місцезнаходженням об'єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому Податковим кодексом України, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
 
Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової нерухомості декларація подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об'єкт.
 
У разі набуття права власності на об'єкт житлової нерухомості протягом року податок нараховується з дня виникнення права власності на такий об’єкт.
 
7.3. Порядок обчислення сум податку в разі зміни власника об'єкта оподаткування податком
 
У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому виникло право власності.
 
Орган державної податкової служби надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
 
8. Порядок та строки сплати податку
Податок сплачується за місцем розташування об'єкта оподаткування і зараховується на рахунки Головного управління Державного казначейства України в Одеській області, а саме:
 
- юридичні особи сплачують податок авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації;
 
- фізичні особи сплачують податок протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
 
9. Контроль за своєчасністю подання податкової декларації податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки до органу державної податкової служби, правильність його обчислення, повноту і своєчасність сплати до бюджету здійснює державна податкова служба.
Юридична особа – платник податку несе відповідальність за правильність обчислення суми податку, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому Податковим кодексом України.
 
10. Відповідальність платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки несуть відповідальність за порушення податкового законодавства згідно з вимогами Податкового кодексу України.
  
Секретар ради                                                                             О.Б.Бриндак 
 
АНАЛІЗ ВПЛИВУ РЕГУЛЯТОРНОГО АКТА
Проекту рішення Одеської міської ради:
«Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки»
  
Проект рішення Одеської міської ради «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» підготовлено робочою групою зі встановлення місцевих податків та зборів, створеною розпорядженням міського голови від 23.02.2011р. №107-01р «Про створення робочої групи зі встановлення місцевих податків та зборів».
 
 1. Визначення та аналіз проблеми, яку буде розв’язано шляхом державного регулювання.
 
Проект рішення підготовлено у відповідності до п. 2 Плану діяльності Одеської міської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2011 рік, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010 року № 23-VI та розроблено відповідно до ст. 265 р. XII Податкового кодексу України.
Податковим кодексом зобов’язано органи місцевого самоврядування забезпечити прийняття рішень щодо встановлення податку на нерухоме майно на відповідній території.
 
2.Цілі державного регулювання.
 
Ціллю прийняття регуляторного акта є встановлення в м. Одесі податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки відповідно до визначеного Податковим Кодексом переліку і в межах виз­начених ним граничних розмірів ставок та отримання до бюджету міста відповідних надходжень. 
 
3. Альтернативні способи досягнення встановлених цілей.
 
Відносини, що вини­кають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Податковим кодексом України.
Статтею 12 Податкового кодексу України передбачено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів на певній території, в межах визначених повноважень, приймають сільські, селищні, міські ради.
Ст. 10 визначено, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки відноситься до обов’язкових місцевих податків та зборів.
У разі, якщо рішення про встановлення відповідних місцевих податків та зборів, які є обов’язковими не прийнято, такі податки та збори справляються виходячи з норм Податкового Кодексу із застосуванням мінімальної ставки місцевих податків та зборів та без застосування відповідних коефіцієнтів.
Неприйняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів приведе до втрат доходів бюджету міста.
Альтернативні способи запровадження місцевих податків і зборів в місті Одесі, крім вищезазначених, відсутні.
4. Механізм, який пропонується застосувати для розв’язання проблеми, і відповідні заходи.
 
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ді­лянки, запроваджується у термін, визначений Податковим кодексом (з 1 січня 2012 року).
Податок на нерухоме майно сплачується фізичними та юридичними особами в тому числі нерезидентами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості. 
Для фізичних осіб - платників податку, житлова площа об’єкта житлової нерухомості не оподатковується: для квартири - до 120 кв. метрів включно та для житлового будинку - до 250 кв. метрів включно. Така пільга надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до одного об’єкта житлової нерухомості. Зазначена пільга не поширюється на юридичні особи.
Пропонуються встановити ставки податку за 1 кв. метр житлової площі об’єкта житлової нерухомості, в таких розмірах:
- для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів - 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року;
- для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. метрів - 2,7 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
 
 
 
Вид
 нерухомості
 
 
Ставка
Приклад розрахунку податку з урахуванням пільгової площі
для квартир
до 240 кв.м
1% мінімальної
заробітної плати встановленої на 1 січня звітного
(податкового) року
 
(на 1 грудня 2011 мін.з/пл.
- 1004,0грн. х 1% = 10,04 грн)
Розрахунок:
Житлова площа квартири - 200 кв.м

200-
-120 (пільгових) = 80 кв.м
80кв.м х 10,04 грн .=
= 803,2 у рік

Житлова площа
будинку - 400 кв.м

400-
-250 (пільгових) = 150 кв.м
150кв.м х 10,04 грн .=
= 1506 у рік
 
для житлових будинків
 
до 500 кв. м
для квартир
Більш ніж 240 кв.м
2,7% мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня звітного (податкового) року

(на 1 грудня 2011 мін.   з / пл. -
1 004,0 грн.
  2,7% = 27,11 грн)
 
Пільговікв.м. для фізичних осіб складають:
- Для квартир площею 120 кв.м - 3 253,2 грн.;


  - для будинків площею 250 кв.м - 6 777,5 грн.
Порядок сплати податку визначено Положенням про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ді­лянки.
 
5. Обґрунтування можливості досягнення встановлених цілей у разі прийняття регуляторного акту.
 
Прийняття регуляторного акту дозволить встановити податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки та встановить чіткі вимоги по механізму його сплати.
 
6. Очікуванні результати прийняття акта.
 
Дія зазначеного регуляторного акту поширюється на фізичних та юридичних осіб, в тому числі нерезидентів.
Для визначення очікуваних результатів прийняття запропонованого регуляторного акту, які виникають у різних груп суб’єктів, на яких поширюється дія цього акту, наведена таблиця аналізу вигод та витрат.
 
 
 
 
 
Сфера впливу
Вигоди
Витрати
Фізичні особи
Встановлення податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, затвердження Положення та офіційне оприлюднення регуляторного акту, забезпечить прозорий механізм справляння встановленого податку
Сплата податку у встановленому обсязі
Юридичні особи
Органи місцевого самоврядування
Отримання надходжень до бюджету від запровадженого податку
Витрати на розповсюдження та тиражування прийнятого рішення
 
 
 7. Визначення показників результативності акта.
 
Для визначення результативності цього регуляторного акту пропонується встановити такі загальні показники:
- динаміка кількості платників податку;
- обсяг надходжень податку до бюджету міста.
 
8. Заходи, за допомогою яких здійснюється відстеження результативності акта.
Відстеження результативності регуляторного акту буде відбуватися в порядку передбаченому ст. 10 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». 
Відстеження результативності здійснюватимуться на основі офіційних даних Державної податкової адміністрації в Одеській області.
 
Зауваження та пропозиції до проекту рішення приймаються до департаменту фінансів Одеської міської ради (65026, м. Одеса, вул. Жуковського, 13 та на е-mail: ufogs@stream.com.ua, т. 722-03-69), а також на адресу юридичного департаменту Одеської міської ради (65004, м. Одеса, Думська площа, 1, та на e-mail: reguljatornost@ukr.net), протягом одного місяця з моменту оприлюднення.), протягом одного місяця з моменту оприлюднення.), протягом одного місяця з моменту оприлюднення.), протягом одного місяця з моменту оприлюднення.), протягом одного місяця з моменту оприлюднення.), протягом одного місяця з моменту оприлюднення.), протягом одного місяця з моменту оприлюднення.), протягом одного місяця з моменту оприлюднення.), протягом одного місяця з моменту оприлюднення.), протягом одного місяця з моменту оприлюднення., т. 722-03-69), а також на адресу юридичного департаменту Одеської міської ради (65004, м. Одеса, Думська площа, 1, та на e-mail: ), протягом одного місяця з моменту оприлюднення.
  
 
Голова робочої групи зі встановлення місцевих податків та зборів
директор департаменту фінансів Одеської міської ради                                                                          С.М. Бедрега
АДМИНУСЛУГИ
Далее РЕГИСТРАЦИЯ
В ОДЕССЕ

Далее

26 и 27 июня 12:00
заседания Комиссии по общественному бюджету
проекты на 26 июня 
45 проектов

Далее 26 июня 09.00
аппаратное совещание
/прямая трансляция/

Далее с 23 июня
ко Дню ВМС
ПРОГРАММА

Далее 22-24 июня
Европейская неделя
устойчивой энергетики

Далее 24 июня 11:00
«Хочу в зоопарк»

Далее 20-30  июня
Программа 
ко Дню молодежи

Далее 24-25 июня 
Морской фестиваль

Далее 24-28 июня
фестиваль
"Хочу в Одессу"

Далее 24-28 июня
Фестиваль
«Жемчужина Черноморья»

Далее 23 июня 12:00
Профи Fest

Далее 23 и 24 июня
Бесплатные экскурсии
по Одессе

Далее 27-30 июня 18:00
Хоровой фестиваль «Радость»

Далее 4 июля 14:00
Всемирный клуб одесситов
«Неизвестный Жураковский»

Далее 8-25 июня в 16:00
выставка графики
Дом Блещунова

Далее 29 июня 11:00 
И С П О Л К О М

Далее 26 июля в 10:00 сессия 
Одесского горсовета
/прямая трансляция/

Далее С 17 марта 
работа транспорта
на/с пос. Котовского

Далее С 17 марта
работа транспорта
по ул. Преображенской

Далее 27-29 сентября 
Международный Черноморский Транспортный Форум

Далее Местные инициативы
Сбор подписей

Далее
Г Р А Ф И К
приема граждан

Далее Территориальное Соглашение
2017-2019гг.

Далее Спортивный
ПЛАН-КАЛЕНДАРЬ

Далее Разработка концепции развития Центрального исторического ареала Одессы
Далее Выставки и ярмарки
в 2017 году

Далее ВЫБОРЫ
Далее ГЕНПЛАН ОДЕССЫ
Далее ОСОБЕННОСТИ
ПОГРАНИЧНОГО
РЕЖИМА

Далее ЭНЕРГОСБЕРЕЖЕНИЕ
Получение компенсации по кредитам
на энергосберегающие
мероприятия

Далее ПРАВИЛА ПОВЕДЕНИЯ в чрезвычайных ситуациях
Далее Реестр общественных и благотворительных организаций г. Одессы
Далее ДОСТУП К ПУБЛИЧНОЙ
ИНФОРМАЦИИ

Далее ИНВАЛИДАМ
работа транспорта
информационные материалы

Далее Защита прав интеллектуальной собственности
Далее А Д М И Н У С Л У Г И
Далее Молодежный совет
Далее ЦЕНТР ЗАНЯТОСТИ
ТРУДОУСТРОЙСТВО
переподготовка кадров

Далее Жилищные субсидии: изменения
Далее П Р О Е К Т Ы
решений горсовета

Далее ПРОЕКТЫ
решений исполкома

Далее Т А Р И Ф Ы
Далее Пенсионный фонд Украины в районах Одессы
Далее ЗАЩИТА ПРАВ
ПОТРЕБИТЕЛЕЙ

Далее